Metody spawania

Usługi spawalnicze mają swoje korzenie w czasach starożytnych, kiedy to próbowano po raz pierwsze kontrolować ogień i łączyć ze sobą metalowe elementy. Obecnie usługi spawalnicze są bardzo powszechne i popularne. Wykorzystuje się je niemal w każdej branży. Spawanie stało się specjalistycznym rzemiosłem i technologią, która rozwinęła się w wiele różnych rodzajów spawania, każdy o specyficznych zastosowaniach. Niektóre z najczęstszych form spawania są wyszczególnione poniżej, ale istnieją również liczne metody, które można wykorzystać do wykonania prawie każdego zadania - można nawet spawać pod wodą!

W swojej najprostszej formie spawanie jest procesem łączenia dwóch materiałów (zazwyczaj metalu) razem przy użyciu ciepła i ciśnienia, które zmiękcza oba materiały i pozwala im stać się jednością. Tak, jak zostało wspomniane wyżej, koncepcja spawania pojawiła się po raz pierwszy w średniowieczu, ale proces spawania, jaki znamy dzisiaj, pojawił się dopiero w późniejszych latach XIX wieku wraz z rewolucją przemysłową.

spawacz

Spawanie łukowe

Podstawowym założeniem spawania łukowego jest zastosowanie urządzenia wytwarzającego prąd elektryczny, przepływającego pomiędzy dwoma materiałami, które muszą być połączone. Nazwa pochodzi od faktu, że prąd elektryczny, który się tworzy, nadaje wygląd łuku. Usługi spawalnicze łukowe są popularne, ponieważ często uważane są za jedne z tańszych metod spawania. Istnieje również wiele specjalistycznych podkategorii spawania łukowego, takich jak spawanie plazmowe i spawanie łukiem krytym.

Spawanie metodą MIG (Metal Inert Gas)

Ten rodzaj usługi spawalniczej jest często stosowany, gdy zgrzewany materiał jest delikatny i musi być osłonięty przed skutkami procesu spawania (poza połączeniem) lub gdy liczy się szybkość. W spawalnictwie MIG, gaz jest używany do ochrony metalu spawalniczego przed naturalnymi elementami środowiska, takimi jak tlen. Pozwala to spawaczowi pracować w sposób ciągły, zwiększając tym samym prędkość procesu. Ponownie istnieje wiele podtypów spawania MIG, takich jak Synergic Mig, które mogą być wykonywane przez wyspecjalizowanych wykonawców.

Spawanie metodą TIG (Tungsten Inert Gas)

Spawanie TIG obejmuje proces podobny do spawania MIG, z tym wyjątkiem, że TIG wykorzystuje elektrodę wolframową, podczas gdy MIG wykorzystuje elektrodę metalową. Wolfram jest używany, ponieważ może być podgrzewany do wyższej temperatury niż inne metale przed osiągnięciem temperatury topnienia. Oznacza to również, że wewnątrz urządzenia spawalniczego należy umieścić dodatkowy metal wypełniający. Usługi spawalnicze TIG są pożądane w branżach, które pracują ze stalą nierdzewną. Podobnie jak w przypadku innych form spawania, ponownie istnieją liczne podkategorie spawania TIG.