Zastosowanie kształtek gwintowanych

Połączenia gwintowane stanowią prawdopodobnie najstarszą metodę łączenia systemów rurowych. Podobnie jak złączki spawalnicze, kształtki gwintowane są stosowane głównie w przypadku małych średnic rur (rury o małym otworze). Najczęściej w przypadku rur, których średnica nominalna wynosi NPS 2 lub mniej. Kształtki gwintowane są zwykle wykonane z żeliwa szarego lub ciągliwego, mosiądzu lub brązu, kutej stali stopowej i węglowej. Są one dostępne w trzech klasach ciśnieniowych: Klasy 2000, 3000 i 6000.

Zalety i wady kształtek gwintowanych

kształtki z gwintem

Poza tym, że kształtki gwintowane charakteryzują się niezwykłą trwałością, doskonale nadają się również do tworzenia bardziej lub mniej skomplikowanych systemów. Umożliwiają w razie wypadku szybki demontaż, a do tego czasu skutecznie łączą ze sobą rury, z których została utworzona konstrukcja. Jakie jeszcze zalety posiadają kształtki gwintowane? Czy mają jakieś wady? Przekonaj się i przeczytaj poniższe zagadnienia.

Zalety:

Wady:

Jakie dodatkowe funkcje pełnią kształtki gwintowane? Poza łączeniem rur mogą one również oddzielać różnorodne przepływy. Do tego wykorzystuje się dwójniki, trójniki bądź czwórniki. Ponadto kształtki kolana mogą zmieniać kierunek przepływu cieczy, gazu lub innej substancji, a także łączyć system instalacyjny z armaturą sanitarną oraz poszczególnymi odbiornikami ciepła, m.in. grzejnikami. Jedną z ważniejszych zalet kształtek gwintowanych jest to, że mogą służyć do łączenia elementów wyprodukowanych z różnorodnych tworzyw. Mogą one również być wykorzystywane do lutowania zarówno na miękko, jak i na twardo.


źródła:
https://www.lechar.com.pl/pl/categories/view/laczniki_ksztaltki_zlaczki_gwintowane-54